Erfgoedzorgers Walter Notteboom en Erik Blomme, Maldegem

Erfgoedzorgers Walter Notteboom en Erik Blomme, Maldegem

EZM_008

Portret van Walter Notteboom (Voorzitter heemkundige kring Het Ambacht Maldegem) en Erik Blomme (Archivaris gemeentearchief Maldegem).



Erik Blomme (rechts op foto)



Erik Blomme is 25 jaar archivaris in Maldegem. Samen met zijn medewerkers heeft hij een enorm werk verzet in die periode. De ongestructureerde stapel dozen en documenten die zij eind jaren 80 op de zolder van het Maldegemse gemeentehuis aantroffen, is intussen omgevormd tot een bloeiend archief dat zo’n 900 bezoekers per jaar over de vloer krijgt. Maar Erik, zijn collega’s en archiefvrijwilligers zijn niet van plan op hun lauweren te rusten. “Het blijft een work-in-progress”, aldus Erik. De archiefwerking richt zich in het bijzonder op digitalisering en blijft nog altijd nieuw materiaal verzamelen en verwerken. Erik zelf heeft met veel interesse cursussen gevolgd ivm preservatie en restauratie van papier en boeken, en wil zich daar in de toekomst verder praktisch in specialiseren. Die kennis en ervaring komen goed van pas in een hedendaagse archiefwerking.



Walter Notteboom (links op foto)



Walter is voorzitter van de Heemkundige Kring Het Ambacht Maldegem. Hij was altijd al geïnteresseerd in geschiedenis: “Als onderwijzer in het zesde leerjaar maakte ik dankbaar gebruik van de vele aanknopingspunten op het vlak van geschiedenis die Maldegem te bieden heeft. Maldegem, het vroegere bestuurscentrum van het gelijknamige Ambacht, is met enkele mooie historische gebouwen, zijn St.-Annapark, de Ede die haar weg zoekt door mooie landschappen… en ook met zijn sagen en legenden, die ooit in een schitterende stoet werden uitgebeeld, een heel boeiende gemeente”.



Walter was ook steeds actief in het Davidsfonds Maldegem. Deze vereniging publiceerde al in de jaren zeventig over het plaatselijke erfgoed, met de bedoeling hiervoor terechte waardering op te wekken. Het Jaar van het Dorp (1978), bracht trouwens een en ander in stroomversnelling. Enkele heemkundigen, verzamelaars en sterk geïnteresseerden besloten in 1984 over te gaan tot het stichten van de Heemkundige Kring Het Ambacht Maldegem en eigen publicaties te verzorgen. In 1986 en 1989 waren twee verzorgde lees- en kijkboeken over groot Maldegem, die bijzonder veel bijval kenden, de eerste opvallende resultaten.



Walter is sedert 1984 voorzitter van de kring en kan al vele jaren rekenen op een groep gedreven en bekwame medewerkers, die over zeer diverse aspecten opzoekingen deden. De kring heeft zijn lokaal in het vroegere gemeentehuis van Adegem. Fotocollecties, affiches en zeldzame archiefstukken konden hier en daar op de kop getikt worden. In 1995 – meerdere medewerkers hadden de pensioenleeftijd bereikt – werd gestart met de uitgave van een Heemkundig Jaarboek. Jaarlijks een boek afleveren … een serieuze opgave! Dankzij onafgebroken inzet en enthousiasme zagen ondertussen 17 lijvige en rijk geïllustreerde jaarboeken het licht. De uitgave geniet nog steeds een zeer goede respons. De Maldegemnaren houden blijkbaar van hun geschiedenis. Ook Adegem en Middelburg, de Pieter Bladelin-stede, krijgen veel aandacht.



Het Ambacht drong aan bij het gemeentebestuur om de volledige collectie van ’t Getrouwe Maldeghem aan te kopen. Sinds 2010 kan het gekende blad van uitgever Victor De Lille op de website van de gemeente door iedereen geraadpleegd worden. Een bijzonder nuttige investering! Binnen afzienbare tijd zullen ook de 23 volledige jaargangen van “Het Weekblad van Maldeghem” (1891-1914, uitgever Gustave Parrin) en een aantal jaargangen van “De Gazet van Maldeghem” (1932-1934), bladen die het Ambacht verwierf, op het net te raadplegen zijn. Walter: “Het is uniek dat Maldegem zo’n rijke bronnen heeft voor zijn meer recente geschiedenis. Digitalisering is voor de hand liggend, dan kunnen de broze collecties veilig en in een gepaste omgeving worden opgeborgen en bewaard”. Walter noemt de ordening van het Maldegemse archief en de openstelling voor het publiek - wekelijks op een aantal vaste uren -, onder toezicht van gemeentearchivaris Erik Blomme, eveneens een zeer grote stap vooruit.



De belangstelling voor het verleden en voor het bewaren van belangrijk erfgoed is gegroeid. Een heemkundige vereniging kan mee helpen zoeken naar een zinvolle en aangepaste bestemming van waardevolle historische panden, want behoud en goede conservering is blijkbaar niet voor iedereen vanzelfsprekend.



Het Ambacht is ook mede-initiatiefnemer, naast vier andere heemkundige verenigingen, van de ‘zondagse voordrachten over geschiedenis en heemkunde in het Meetjesland’, een reeks die met succes een derde seizoen ingaat. Erfgoeddag en Open Monumentendag kunnen op de medewerking van het Ambacht rekenen. Actieve bestuursleden treden op als gids voor de groepen die Maldegem bezoeken. Enkelen werken ook zeer regelmatig mee aan de regionale uitgaven over heemkunde in het Meetjesland. Velen zijn reeds ruim twintig jaar actief met opzoekingen, wat niet wil zeggen dat het Ambacht niet uitkijkt naar de inbreng van nieuwe, eventueel jongere elementen. “Hopelijk worden nieuwe medewerkers besmet door het enthousiasme van de ouderen. Heel wat archief over groot Maldegem ligt nog onaangeroerd te wachten op een nieuwsgierige vorser…”.

foto
Bloemestraat